www.seiferos.cz

První pomoc pro ptáky

Kam se zraněným dravcem?


 

Telefon:

 600 100 441, 608 100 442

 

 


Dravec je velmi citlivý živočich a proto potřebuje zvláštní specifické zacházení. Pokud se dostanete do situace, kdy si myslíte, že konkrétní dravec nutně potřebuje pomoc, berte na vědomí jeho možné reakce. Nechytejte dravce holýma rukama, nejlepší možnost je přehodit přes něj ručník nebo jiný větší kus látky. Opatrně jej chytněte přes látku, ale pozor na pařáty a zobák, i menší dravec se umí dostatečně bránit. Umístěte ho volně do lepenkové krabice tak,  aby její velikost odpovídala možnému otočení dravce. Uzavřete a udělejte několik otvorů v horní části. Krabici umístěte na klidné, nerušené a tmavé místo průměrné teploty (půda, sklep, komora).

Umístění dravce do krabice je pouze přechodnou záležitostí na nezbytně nutnou dobu, než jej předáte odborníkům. Nikdy nedávejte dravce do klece nebo králíkárny, je to pro něj nejhorší možné umístění. Pokud dravec vidí ven, neustále naráží do pletiva, láme si peří a až do krve si dokáže odřít hlavu.

Můžete vyzkoušet jeho zájem o potravu, ale ve většině případů dravec pro stres maso nepřijímá. Nejvhodnější  pro většinu dravců je maso z myši, morčete, holuba nebo králíka, ale můžete podat i méně vhodné kuřecí maso. Nikdy nekrmte dravce hovězím nebo vepřovým masem, je pro něj příliš tučné. Množství potravy odhadnete podle velikosti ptáka. Dravec velký asi jako holub může přijmout 10 dkg ( o objemu pingpongového míčku ), ve velikosti slepice asi 20 dkg masa (o objemu tenisového míčku). Vodu nepodávejte, přijímá ji z masa. Zanechejte dravce samotného, v přítomnosti člověka potravu většinou nepřijme.

Co nejdříve se spojte s odborníkem. Pokud se ve vašem okolí nenachází sokolník, organizace zabývající se ochranou přírody  nebo i ZOO, volejte na jedno z těchto telefonních čísel:

 608  100 441

608 100 442

Zayferus nadace

(1992 - 1999)

 

Zayferus o.p.s. => Seiferos o.p.s.

IČO: 

25 55 81 02

(1999 - nyní)

Seiferos cz, o.p.s. 

(2002 - nyní)


 

Na Výsluní 1194,  Česká Třebová,  56002      |  telefon: 608 100 442/441  

email: seiferos@volny.cz

 

 

 Powered by: www.CDX-WORLD.com